Agar siz doimiy ravishda internetda o`tirsangiz, unda Netflixning eng muvaffaqiyatli loyihalaridan biri bo`lgan Stranger Things (Juda g`alati ishlar/Sirli voqealar) serialiga ko`zingiz tushgan bo`lishi kerak. Ehtimol siz uni ko`rgandirsiz ham. Men esa sizlarga nafaqat serial fanatlarini, balki yaxshi bir virtual ekshenni xush ko`ruvchilarni qiziqtiradigan o`yin haida so`zlab beraman.
Avvalo Stranger Things: The Game – bu BonusXP va Netflix ishlab chiquvchilarning tuhfasi bo`lib, u haqida hech kim so`ramagan va bilmagan. Loyihani relizga qadar sir saqlash uchun uning yaratuvchilari testerlarni yollashdan voz kechdilar va buning o`rniga ishlanmani tekshirib ko`rish bilan xodimlar oila a`zolari shug`ullangan. Aynan shu tufayli ham o`yinda murakkablikning 2 darajasini yaratish uddasidan chiqildi.
O`yin, nafaqat syujeti bo`yicha, balki uslubi va geympley bo`yicha ham sizga uzoq 80-yillarni eslatib yuboradi. Indianadagi Xokins shahri retroni xush ko`ruvchilarda yoqimli hislarni uyg`otuvchi yerto`lalar, boshqotirmalar va sirlar yig`indisiga aylantirilgan.
O`yin, uning bosh qahramoni sherif Jim Xopper bir guruh bolalarning yo`qolganligi haqidagi tungi qo`ng`iroq qabul qilishidan va darhol ularni izlashga otlanishidan boshlanadi. Tez orada bolalar odamlar ustidan mahfiy tajribalar o`tkazadigan, hamda “teskari tomon” deb atalmish g`ayrioddiy va xavfli parallel olamga portal ochuvchi hukumat tashkiloti tomonidan o`g`rilanganligi ma`lum bo`ladi.
Bolalarni topib qutqarganingiz sari, ular sizning izlash otryadingizga qo`shilib boradi. Istalgan payt (faqat “teskari tomon”da bo`lib turgan paytdan tashqari) siz sherif va bolalardan biri bilan almashishingiz mumkin bo`ladi. Sababi ularning har biri o`z kurashish uslubiga ega bo`ladi va eng muhimi, boshqotirmalarni yechishda va avvallari kira olinmagan hududlarga kirishda yordam beradigan antiqa xususiyatlarga ham ega bo`ladilar.
O`yin butun Xokins bo`ylab yoyib tashlangan yopiq yerto`la-hududlarga bo`lingan. Har bir yerto`lada raqiblarning to`dasini, ko`plab pazllarni, shu jumladan sizni bossga olib boruvchi bitta asosiy pazllni ham uchratasiz. Boss ustidan g`alaba qozonish unga qadar yetib kelishdan oson bo`lgani bilan, har bir yerto`lani o`tish uchun u ham qiziqarli bo`lib turadigan, ham jonga tegmaydigan darajada ancha vaqt talab etiladi.
Boshqotirmalarning murakkablik darajasi bir o`yinchilarni qiziqtirsa, boshqalarini jahlini chiqarishi mumkin, sababi o`yinda hech qanday yo`l-yo`riq yo`q, shuning uchun ham boshi berk ko`chadan chiqishning yagona yo`li o`tish uchun Googlega murojaat qilishdan iborat. Axir bu retro o`yinlarga bo`lgan a`lo darajadagi havola-ku, biroq zamonaviy “nozikoyim” geymerlarni esa bunday yondashuv ranjitishi mumkin.
Shaharning o`zi o`yinning oraliq bosqichi sifatida hizmat qiladi va unda shahar aholisi bilan muloqotda bo`lish, jon va aprgeyd kabi buyumlarni sotib olish, hamda bir nechta sirlarni ham topish mumkin. Shuningdek bu yerda syujetdan tashqari kvestlarni ham o`tish mumkin va siz ular uchun bir oz tanga ishlab olishingiz va hatto tangalardan qiziqroq narsalarni ham olishingiz mumkin.
Ming afsuski, o`yinning eng katta muammosi – bu boshqaruvdir. U dabdala emas, lekin eng kerakli paytda pand berib qolishi mumkin, ayniqsa siz raqibga juda ham yaqinlashishni emas, balki o`q otishni xohlaganingizda.
O`yinda Stranger Things olami haqida yetarli ma`lumot mavjud emasligini va aynan shu sabab serialni ko`rmaganlar ko`plab qiziqarli havolalar va syujet burilishlarini o`tkazib yuborishlari, hamda rus tiliga mahalliylashtirilmagnligini uning kichik kamchiliklari sirasiga qo`shib qo`yish mumkin.
Lekin, bularning bari o`yinning o`z-o`zidan juda yaxshiligi fonida, ayniqsa Stranger Things olamining tarkibiy qismi sifatida unchalik muhim emas. O`yin o`yinchining atrof-muhitga qiziqishini qo`llab-quvvatlaydi. Syujetning davomiyligi 6 soatdan oshadi va bu umuman bepul, ammo reklamasi bor o`yin uchun ajoyibdir – serialning barcha fanatlari va klassik o`yinlarni xush ko`ruvchilar uchun haqiqiy sovg`a.

Stranger Things: The Game - настоящие 80-е
Если вы регулярно сидите в интернете, то наверняка вам попадался на глаза сериал Stranger Things (Очень странные дела/Загадочные события) - один из самых успешных проектов на Netflix. Возможно, вы даже смотрели его. Ну а я вам расскажу об игре, которая заинтересует не только фанатов сериала, но и любого любителя хорошего виртуального экшена.
Прежде всего скажу, что Stranger Things: The Game - подарок от разработчиков BonusXP и Netflix, о котором никто не просил и не знал. Для того, чтобы скрыть проект до релиза, создатели отказались от найма тестеров и вместо этого проверкой разработки занимались члены семей сотрудников. Благодаря этому же, кстати, удалось создать 2 уровня сложности игры.
Сама игра относит нас в далекие 80-е - не только по сюжету, но и по стилистике и геймплею. Город Хокинс, Индиана, превращен в набор подземелий, головоломок и секретов, которые пробудят приятные чувства у всех любителей ретро.
Игра начинается с того, что главный герой - шериф Джим Хоппер - получает ночной звонок, узнает о пропаже группы детей и немедленно отправляется на поиски. Вскоре оказывается понятно, что дети были украдены правительственной организацией, проводящей секретные опыты над людьми и открывающая порталы в странное и опасное параллельное измерение, так называемую "обратную сторону".
По мере того, как вы будете обнаруживать и спасать детей, они будут присоединяться к вашему поисковому отряду. В любой момент (кроме нахождения в "обратной стороне") вы можете переключаться между шерифом и детьми, каждый из которых обладает собственным стилем борьбы и, что гораздо более важно, уникальными способностями, помогающими решать головомки и попадать в ранее недоступные локации.
Игра разделена на закрытые локации-подземелья, раскиданные по всему Хокинсу. В каждом подземелье вы встретите орды противников, множество пазлов, включая один основной, решение которого приведет вас к боссу. Несмотря на то, что победить боссов достаточно просто и гораздо легче, чем добраться до них, прохождение каждого подземелья занимает достаточно времени, чтобы быть интересными и запоминающимися, но и не настолько много, чтобы надоесть.
Сложность головоломок может заинтересовать одних игроков и разозлить других: в игре нет никаких подсказок, так что единственный выход из тупика, если в таковом окажетесь, - загуглить прохождение. Это же, кстати, отличная отсылка к ретро играм, однако современные, изнеженые геймеры могут найти такой подход раздражающим.
Сам город служит как промежуточный этап игры, где можно пообщаться с жителями, прикупить различные предметы вроде жизней и апгрейдов, а также найти несколько секретов. Здесь же можно пройти несюжетные квесты, за выполнение которых вы можете подзаработать или получить что-то поинтереснее монет.
Самой большой проблемой игры, к сожалению, является управление. Оно не ужасное, но иногда оно может подвести вас в самый ответственный момент, особенно когда вы хотите выстрелить, а не подойти к противнику впритык. В небольшие минусы можно также записать недостаточность информации о мире Stranger Things в самой игре, из-за чего люди, не смотревшие сериал, могут пропустить множество интересных отсылок и сюжетных поворотов; а также отсутствие русской локализации.
Но, на самом деле, это все неважно на фоне того, насколько хороша эта игра сама по себе и особенно как составляющая вселенной Stranger Things. Игра поощрает любопытство и интерес игрока к окружающему миру. Продолжительность сюжета более 6 часов, что является фантастическим для абсолютно бесплатной, не содержащей рекламу игры - настоящий дар всем фанатам сериала и любителям классических игр.