2018 yilining O`zbekistondagi eng muhim besh gadjeti.
Yil ham o`zining mantiqiy yakuniga yaqinlashib qoldi va biz tugab borayotgan 2018 yilda O`zbekistonda eng ko`p talabga ega bo`lgan va trendagi eng muhim beshta devaysni muhokama qilishga qaror qildik.
iPhone X.
Ha, ushbu smartfon haligacha O`zbekistonda eng ommabop bo`lib kelmoqda. U barqaror ravishda yaxshi sotilmoqda va garchi endi sen “Doshirak” yeb kun kechirayotgan bo`lsangda, atrofdagilar uchun sen hali-hanuz o`sha “eng zo`r yigitsan”, chunki sen iPhone X sotib olgansan. Biron bir qahvaxonada uni stolga yakkaqoshini ustiga qilib qo`yib qo`y va shu ondayoq sehru-jodu ish beradi.
IQOS
Chin ma`noda yil trendi. Sigaret chekish – bu yomon, biroq IQOS bir qarashda sigaret ham emas, tamakini elektron qizdirish tizimi esa Philip Morris tomonidan ishlab chiqilgan. Bir so`z bilan, sen haligacha “bad boy”san, faqat endi sog`liqqa zarar keltirmagan holda. Har holda shunday deb rasmiy manbalar e`tirof etomqda, FDA bo`lsa bunday moslama sog`liqqa zarar keltirishi yoki yo`qligi haqida bir qarorga kelish uchun ularda ma`lumot yetarli emas deb aytmoqda. Boshqacha qilib aytganda, agar IQOS kimgadir zarar keltirsa ham – FDA buning uchun javob bermaydi, axir “ma`lumot yetarli emas” degan ta`rif cheksiz darajada to`liq javobdir. Aniq javobdan qochishining ajoyib yo`li, to`g`ri emasmi? Lekin fakt baribir faktligicha qolmoqda: IQOS shu darajada ommalashdiki, hattoki ayrim faylasuflar bu ixtironi deyarli sog`lom hayot tarzi elementlari qatoriga ham qo`shmoqda. Olam tobora shiddat bilan aqldan ozib boryapti, sezyapsizmi buni?
MacBook Pro
“Nimadir urf bo`ladi, nimadir esa abadiy” – deb bir paytlar “Kasta” guruhining azamat yigitlari rep o`qishar edi va ular bunda haq edilar. Apple leptopi bu doimo a`lo yechim. Bu hech ham maqtanish emas, keling haqiqatga tik boqaylik: o`rtame`yona foydalanuvchi uchun barcha noutbuklar orasida “maklar” – bu “cho`qqi”. Jilla qursa ular Windowsda ishlmasligi va odamlarning maksimal qulay foydalanishlari uchun yaratilganligi sabab, bu yerda “qulaylik” va “odamlar” – bosh so`zlardir.
AirPods
Shak-shubhasiz yilning #musthave. Bu yerda Apple ko`pchilikni kutilganidan ham ortiqroq hayratda qoldirdi, hattoki barchasiga shubha bilan qarovchilarni ham. O`z tasnifi uchun a`lo tovush (aytgancha, yaqinda hamkasblar bilan chastota xarakteristikalarida yuqori va o`rta chastotalar ustunroq ekanini aniqladik), sodda ko`rinish, hech qanday ortiqcha simlar va sevimli musiqani tinglashdan olinadigan rohat – ushbu omillar har kunlik havaskor tovush segmentida – AirPods shak-shubhasiz yilning bosh trendi ekanligida bizni ishontirdi.
Smart-soatlar va bilaguzuklar.
Shak-shubhasiz 2018 yil “aqlli” soatlar va bilaguzuklarni rivojlantirish belgisi ostida o`tdi. Xayriyatki, ular istalgan did va hamyonga mos darajada to`lib-toshib yotibdi. Agar Apple – o`zingiz uddalay olmaganingizda, o`rningizga tez tibbiy yordamni chaqira oladigan o`z smart-soatlarini sotish bo`yicha yetakchi bo`lsa, Xiaomi fitnes-bilaguzuklarni sotish bo`yicha shohsupadan o`z joyini egalladi va bozorni o`zining Mi Band bilaguzugi bilan to`ldirib tashladi. To`satdan odamlar o`zlarining yurak urishlari qanday ekani, necha qadam yoki kilometr bosib o`tganliklarini bilib olgilari kelib qoldi. Nafaqat odamlar. Shu yili chop etib chiqqan bir nechta maqolamizga tayangan holda ayrim bilaguzuklar hatto toshning ham pulsini o`lchay olar ekan. Agar toshlarning og`zi bo`lganida, ular albatta bundan sukunat hayratiga tushib, lang ochilib qolar edi.
So`z yuritilayotgan beshta gadjet biron bir aniq o`rinni egallamagan, siz o`zingiz ularning istalganiga birinchilikni berishingiz mumkin. Bundan tashqari, bu ro`yxat subyektiv tuzilgan bo`lib, agar siz S9ni o`n yillikning eng trenddagi gadjeti deb hisoblasangiz, bizni qarg`ab yurishingiz shart emas, o`z ro`yxatingizni tuzing va undan rohatlaning. Menga esa yakun yasagan holda, trendda bo`lishni istagan zamonaviy odam ko`rinishini tasavvur etish qoldi xolos: bir qo`lida u IQOS chekmoqda, ikkinchisida esa smart-gadjetlar yordamida pulsini tekshirmoqda va AirPodsda “Meduza”ni tinglamoqda. Uning yelkasida MacBook solingan ryukzak, cho`ntagida bo`lsa iPhone X jiringlamoqda. Bu “baxtsiz” qachon dam oladi? Hozircha bu savolga javobimiz yo`q.

Пять главных гаджетов 2018 года в Узбекистане.
Год подходит к своему логическому завершению и мы решили обсудить пять самых главных девайсов, которые оказались наиболее востребованными и трендовыми в уходящем 2018-м в Узбекистане.
iPhone X.
Да, этот смартфон до сих пор самый популярный в Узбекистане. Его продажи стабильно высоки, и ты все еще “самый крутой пацан” для окружающих, даже если теперь тебе приходится питаться “Дошираком”, но ты купил iPhone X. Главное, положить его на стол монобровью вверх в одной из модных кофеен и срабатывает магия.
IQOS
Однозначный тренд года. Курить сигареты – зло, но Iqos, вроде как и не сигареты вовсе, а система электронного нагревания табака, разработанная Philip Morris. Одним словом, ты все еще bad boy, но без вреда для организма. По крайней мере, так твердят официальные источники, и ничего, что консультационный комитет FDA заявил, что у них недостаточно данных для того, чтобы утверждать вредит ли здоровью такой вид или нет. Другими словами, если кому-то IQOS причинит вред – FDA не отвечает, ведь формулировка "недостаточно данных" бесконечно исчерпывающая. Какая замечательная позиция, правда? Факт остается фактом: IQOS стали настолько популярны, что некоторые философы причисляют это изобретение чуть ли не к элементам ЗОЖ. Мир сходит с ума все стремительней, замечаете?
MacBook Pro
“Что-то модно, что-то вечно” – читали в свое время бравые ребята из группы “Каста” и были правы. Лэптоп от Apple всегда отличное решение. Это далеко не понты, давайте смотреть правде в глаза: из всех ноутбуков для среднестатистического пользователя, “маки” – "вышка". Хотя бы потому, что они не работают на Windows и созданы для максимального удобства пользования людьми, где слова "удобство" и "люди" – ключевые.
AirPods
Однозначный #musthave года. Здесь Apple превзошла ожидания многих, даже самых закоренелых скептиков. Отличный звук для своего класса (кстати, недавно с коллегами выяснили, что в частотных характеристиках преобладают высокие и средние частоты), лаконичность, никаких лишних проводов и комфорт прослушивания любимой музыки – все эти факторы убедили нас в том, что и в сегменте любительского звука на каждый день – AirPods несомненный главный тренд года.
Смарт-часы и браслеты.
Несомненно 2018 год прошел под знаком культивирования “умных” часов и браслетов. Благо их огромное изобилие на любой вкус и кошелек. Если Apple – лидер по продажам своих смарт-часов, которые в этом году могут вызвать скорую помощь, если вдруг ты не сможешь, то Xiaomi встала на пьедестал по продаже фитнес-браслетов, заполонив рынок своими Mi Band. Внезапно оказалось, что многие люди хотят знать, каков их пульс, сколько шагов они сделали или километров прошли. И не только люди. Согласно нескольким статьям, которые мы публиковали в этом году, некоторые из браслетов могут измерить пульс камню. Если бы у камней были рты, они однозначно раскрыли бы их в немом удивлении.
Пять гаджетов, о которых идет речь не располагаются на каких-то особых местах, пальму первенства каждый из вас может присудить самостоятельно. Кроме того, это субъективный список, не нужно нас проклинать, если вы считаете, что S9 - самый трендовый гаджет десятилетия, создайте свой и наслаждайтесь. Мне остается лишь подытожить, представив, как выглядит современный человек, который сегодня хочет быть в тренде ментальности: одной рукой он курит IQOS, другой проверяет пульс посредством смарт-гаджетов, слушая “Медузу” в AirPods. На его плечах рюкзак с MacBook, а в кармане вибрирует iPhone X. Когда этот “несчастный” человек отдыхает? На этот вопрос у нас пока нет ответа.