Command & Conquer: Rivals – “o`sha” emasku, lekin baribir ajoyib.
Oxirgi bir necha oy davomida Command and Conquer. fanatlari olamida juda ham ko`p voqealar sodir bo`ldi. O`yinning asl ko`rinishi, ko`proq mashhur bo`lgan Red Alert o`yining va aynan biz uchun muhim bo`lgani – Command & Conquer: Rival mobil o`yinining qayta chiqarilishi e`lon qilindi. Va nihoyat, o`yin yuklab olish uchun mavjud bo`ldi. Sizlarga undan nimani kutish kerakligini va unda “aynan o`sha” C&C o`yinidan qancha miqdor borligi haqida aytib beraman.
Reliz chiqishidan oldin Rivals o`yini o`zidan nimani tashkil etishi haqida o`qigan va ko`rgan bo`lishingiz mumkin, biroq men, tafsilotlarga berilishdan oldin baribir boshidan boshlayman. Demak, Command & Conquer: Rivals azaldan cho`ntak devayslari va leptoplar uchun mo`ljallangan mobil o`yin deb sanalib kelingan. U o`xshash boshqa o`yinlar – Clash Royale va klonlar armiyasidan unda jang paytida o`z yunitlarini to`liq boshqarish imkoniyati mavjudligi bilan yaqqol farqlanib turar edi. Ushbu janrning ko`plab o`yinlari o`yinchiga faqat “tushish” joyini tanlash va oxir oqibat nima bo`lishini kuzatish imkonini beradi xolos. Rivals bo`lsa real vaqtdagi strategiyaga o`xshaydi.
Rivalsning raqobatchilaridan yana bir katta farqi – bu janglar uchun turli xaritalardir. Bitta hududni turli rangga qayta bo`yamasdan, Rivals bosib olish nuqtalari va to`siqlarning turli soni va joylashuvini taklif etadi, natijada o`yinchi moslashib jangdan jangga o`z taktikasini o`zgartirishga majbur bo`ladi, bu esa an`anaviy RTSdan qolgan merosdir.
Jang paytida o`yinchilar binolar qurishadi, yunitlarni mashq qildirib, buning barchasi uchun zarur bo`lgan tiberiyni qazib olishadi. G`olib deb raqib bazasini yakson qilgan o`yinchi topiladi. Buni bosib olish nuqtalarini raketa uchirish uchun madofaa qilib turish yoki to`g`ridan-to`g`ri yunitlar yordamida amalga oshirish mumkin.
Bu qanchalik ajablanarli eshitilmasin, lekin Rivalsning barcha yutuqlari Command & Conquer nomi ostiga yashirilgan. Agar, ushbu o`yin qaysi olamning bo`lagi ekanini bir muddatga unutib turilsa, unda u ancha munosib ko`rinish kasb etadi. Geympley anchayin tez bo`lib, jiddiy RTS-o`yinlarini yaxshi o`xshatib qaytaradi. Bu yerda ham resurslarni taqsimlash, ham qo`shin ustidan to`liq nazorat o`rnatish, ham yunitlar rang-barangligi mavjud. O`yinchilar maydonga birinchi otryadni chiqarishni kutib turishgan paytdagi boshlang`ich tinchlikdan so`ng, o`yin to`lig`icha o`z domiga tortib ketadi.
O`yinning muhim taktik omili o`z qo`shinlarini dushman qo`shinlariga nisbatan to`g`ri joylashtirishdan iborat. Masalan, RPGsi bor otryad yerdagi va havodagi texnikaga qarshi yaxshi kurashadi, biroq o`qotar piyoda qo`shiniga qarshi deyarli nochor ahvolda qoladi. Xuddi shu narsa boshqa yunitlarga ham tegishli: NODning “Inferno” samolyoti hech qanday muammosiz piyodalarni qiradi, biroq pulemyotli va raketali texnikaga qarshi kuchisiz bo`lib qoladi.
Agar, ba`zi bir otryadlarning tavsiflari va alohida qobiliyatlariga e`tibor qaratilsa, mazkur formula yanada maroqli ko`rinish kasb etadi. Masalan, “Kosatka” o`zining bittagina tezlikda baravariga o`q otishi bilan deyarli barcha o`rta va mayda texnikani yo`q qila olishi mumkin, ammo bundan so`ng u qayta o`qlanishi kerak. “Gigato`p” bo`lsa 3 soniya davomida tinimsiz hujumdan so`ng, qo`shimcha nishonlarga hujum qilish qobiliyatiga ega bo`ladi. Ba`zi yunitlar masofadan hujum qila oladi, ba`zilari bo`lsa hujum qilinayotgan nuqtalarda u yerda bo`lib turgan dushman qo`shinlariga talofat yetkazadigan olov va ximikatlarni tashlab keta oladi.
Hujumdan oldin tayyorgarlik ko`rish kerak bo`lgan yunitlar ham bor. Ba`zi otryadlar juda tezkor harakatlanib, bir zumda panadan qo`qqisdan hujum qilib ortga qayta oladi, boshqalari esa sekinroq bo`lsada, ammo egallangan nuqtasini uzoq mudofaa qilib tura oladi, hattoki kuchlar teng bo`lmasa ham. Bir nechta o`ziga hosliklarga ega bo`lgan, sodda va tushunarli kontr-yunitlar tizimi janglarni turli-tuman va chuqurroq qilish imkonini berdi. Bu “haqiqiqiy” bo`lmagan Command & Conquer bo`lsada, aftidan ishlab chiquvchilar RTSni iloji boricha mobil qurilmalarga yaxshiroq moslashtirish uchun ancha ter to`kishgan shekilli.
Yutuqlardan farqli o`laroq, o`yindagi kamchiliklar o`qitish topshiriqlari o`tib bo`linganidan so`ng ko`zga yaqqol tashlanadi. Lutbokslar, xaritalar va grind – bular, shunga o`xshash loyihalarning asosini tashkil etib turuvchi uch ustundir. Men realistman, tushunaman, ishlab chiquvchilar ham nimaningdir evaziga kun kechirishlari va nimadir yeyishlari kerak, ammo o`yinlarga nisbatan bo`lgan bunday yondashuv, yumshoqroq qilib aytganda odamni jig`iga tegadi. Oxir oqibat, bunday muhokamalarda “Bu narsa geympleyga qanchalik darajada kuchli ta`sir qiladi” degan bosh savol kelib chiqadi. Javob esa “Hammasi murakkab” bo`ladi, albatta.
Baribir ham o`yinda taktika va yunitlarni tanlab olish muhimdir, hamda past bosqichli va nisbatan kamyob bo`lmagan askarlar bilan ham g`alaba qozonish imkoni ham bor. Ustiga-ustak, o`yindagi har bir ligada yunitlar darajasiga cheklov mavjud, bu degani, agar raqibingizda 60-darajali “Vasiliski” bo`lsa ham, bronza ligasining jang maydonida uning darajasi 6 bo`ladi.
Yunitlar balansiga kelsak, men biron bir muammo kuzatmadim: otryadni xarid qilish uchun qanchalik ko`p resurs sarf qilsangiz, u vakuumda shu qadar kuchli bo`ladi – qolgani o`zingizning taktik yechimlaringizga bog`liq. Odatda shunga o`xshash o`yinlarda yangi yunitlar nomutanosiblikni olib keladi, sababi ishlab chiquvchilar pul ortidan quvib “powercreep” qilib yuborishadi va yangi yunitlarni xarid qilish uchun yanada yoqimli ko`rinishga olib kelishadi. Bu yerda nima bo`lishini esa kelajak ko`rsatadi.
Monetizatsiyaning ko`zga tashlanmas modeliga qaramasdan, o`yinda g`alaba va erishilgan yutuqlar uchun ancha saxiy mukofotlar mavjud. Har kuni sizga 5ta topshiriqni bajarish taklif etiladi va ularni qozonilgan g`alaba uchun olinadigan yoqilg`i yordamida boshqalariga almashtirish ham mumkin. Barcha topshiriqlarni kun davomida bajarganingiz uchun siz xarita va boshqa yoqimli narsalarga to`la quti olasiz. Shuningdek, o`sha yoqilg`ini “o`q-dori yetkazib berish” va uni tezlatishga sarf qilish ham mumkin va bu sizga har uch soatda yana bir tasodifiy qutini qo`lga kiritish imkonini beradi.
Sizga C&C Rivals o`yinining qay darajada yoqishi ko`p jihatdan sizning mobil o`yinlarga bo`lgan umumiy munosabatingizga bog`liq bo`ladi. Agar, lutboksli bepul o`yin g`oyasi sizda nafratdan boshqasini uyg`otmasa, u holda bu yerga kirib ham ko`rmang, hattoki EA o`zining avvalgi kamchiliklarini to`g`irlashga urinayotgan bo`lsa ham. Shuningdek, o`yindan olinadigan umumiy taassurot sizning real vaqtdagi strategiyalarga bo`lgan muhabbatingizga ham bog`liq. Agar siz C&C katta texnologik tarmoqlar va qora libosdagi Jo Kukan ishtirokidagi roliklardan iborat deb hisoblasangiz, unda katta ehtimol bilan Rivals sizga mos kelmaydi.
Biroq, agar siz hech qanday muammosiz, hattoki unitazda o`tirib yoki transportda ketayotib ham o`ynash mumkin bo`lgan va haqiqtada strategiya va topqirlikni ishlatayapman deb o`ylaydigan munosib RTS qidirayotgan bo`lsangiz, Rivals sizning e`tiboringizni aniq o`ziga tortadi. Umuman olganda, uni butkul bepul tarzda sinab ko`rish va o`ynash mumkin, shuning uchnu ham, nega endi yo`q?

Command & Conquer: Rivals - не "та самая", но все же удивительная
За последние несколько месяцев очень многое происходило в мире фанатов Command and Conquer. Были анонсированы перевыпуски оригинальной игры и более известной Red Alert, а также, что важно конкретно для нас, мобильной игры Command & Conquer: Rivals. И вот, наконец, игра стала доступна для скачивания. Расскажу, чего стоит от нее ожидать и сколько в ней от "той самой" C&C.
Еще до релиза вы могли прочитать или увидеть, что из себя представляет Rivals, но я все же начну сначала, прежде чем вдаваться в подробности. Итак, Command & Conquer: Rivals является исконно мобильной игрой, рассчитанной на карманные девайсы и лэптопы. Она хорошо выделяется на фоне других похожих игр - Clash Royale и армии клонов - тем, что в ней можно полностью управлять своими юнитами во время боя. Большинство игр этого жанра позволяют игроку только выбрать место "высадки" и наблюдать, что с ними будет. Rivals же ощущается как настоящая стратегия в реальном времени.
Еще одно крупное отличие Rivals от конкурентов - разные карты для боев. Вместо перекрашивания одной и той же локации, Rivals располагает рядом карт с разным количеством и расположением точек захвата и препятствий, из-за чего игроку приходится адаптироваться и менять тактику от боя к бою - очередное наследие от традиционных RTS.
Во время боя игроки строят здания, тренируют юнитов и добывают необходимый для всего этого тиберий. Побеждает тот, кто уничтожит базу противника. Сделать это можно, удерживая точки захвата для запуска ракеты, либо напрямую с помощью юнитов.
Все плюсы Rivals, как ни странно это звучит, скрыты за заголовком Command & Conquer. Если забыть на время, частью какой вселенной является эта мобильная игра, то она выглядит более чем достойно. Геймплей достаточно резвый и хорошо имитирует серьезные RTS-игры. Здесь есть и распределение ресурсов, и полный контроль над войском, и разнообразие юнитов. После первоначального затишья, когда игроки ждут возможности выпустить первый отряд на поле, игра захватывает целиком.
Важным тактическим аспектом игры является правильное размещение своих войск относительно неприятеля. Например, отряд с РПГ хорошо справится с наземной и воздушной техникой, но окажется практически беспомощен против стрелковой пехоты. Это же касается и других юнитов: НОДовский самолет "Инферно" без проблем выжжет пехоту и укрепления, но окажется слаб против техники с пулеметами и ракетами.
Данная формула становится более захватывающей, если обратить внимание на характеристики и особые способности некоторых отрядов. Например, "Косатка" способна одним быстрым залпом уничтожить практическую любую мелкую и среднюю технику, но после этого ей нужно перезарядиться. А вот "Гигапушка", после непрерывной атаки в течение 3 секунд, получает способность атаковать дополнительные цели. Некоторые юниты способны атаковать на расстоянии, а некоторые оставляют огонь и химикаты на атакуемых клетках, которые наносят урон находящимся на них войскам.
Есть юниты, которым перед атакой необходимо подготовиться. Некоторые отряды двигаются быстро и способны на резкие вылазки и отступления, другие - медленные, но могут долго удерживать позиции даже в неравном бою. Простая и понятная система контр-юнитов с несколькими фишками позволила сделать бои разнообразными и глубокими. Это не "настоящий" Command & Conquer, но разработчики, видно, очень постарались как можно лучше адаптировать RTS для мобильных устройств.
В отличии от плюсов, минусы игры видны сразу же после прохождения обучающих миссий. Лутбоксы, карты и гринд - три столпа на которых держатся подобные проекты. Я реалистка, и понимаю, что разработчикам нужно на что-то жить и что-то есть, но подобный подход к играм может быть, мягко говоря, раздражающим. В конце концов, в подобных обсуждениях главный вопрос: "Как сильно это влияет на геймплей?". Ответ, конечно же, "Все сложно".
Все же в игре важны тактика и подбор юнитов, и вполне возможно побеждать низкоуровневыми и менее редкими солдатами. К тому же, у каждой лиги в игре есть ограничение на уровень юнитов, так что, даже если у вашего противника есть "Василиск" 60 уровня, на поле боя в бронзовой лиге его уровень будет 6.
Относительно баланса юнитов я не наблюдала каких-либо проблем: чем больше ресурсов вы тратите на приобретение отряда, тем сильнее он будет в вакууме - дальше все зависит от ваших тактических решений. В подобных играх дисбаланс часто вносят новые юниты, поскольку разработчики, в погоне за деньгами, устраивают "powercreep" и делают новинки более желанным приобретением. Будущее покажет, что случится здесь.
Несмотря на неприглядную модель монетизации, в игре имеются достаточно щедрые награды за победы и достижения. Каждый день вам будет предложено выполнить 5 заданий, которые можно, в случае чего, заменить на другие с помощью топлива, получаемого за победы. За выполнение всех заданий в течение дня вы получите ящик с картами и прочими приятностями. То же топливо можно потратить на "доставку припасов" и ее ускорение, что позволит вам получить еще один случайный ящик каждые три часа.
Насколько вам понравится C&C Rivals во многом зависит от вашего отношения к мобильным играм в целом. Если концепция бесплатной игры с лутбоксами не вызывает у вас ничего, кроме отвращения, то соваться судя не стоит, даже при том, что EA пытается исправить свои прошлые грехи. Также общее ощущение от игры зависит от вашей любви к стратегиям в реальном времени. Если вы считаете, что C&C заключается в больших технологических ветках и роликах с Джо Куканом в черной робе, то Rivals вам, скорее всего, не подойдет.
Однако если вы ищете достойную RTS, в которую можно без проблем поиграть на унитазе или в транспорте с чувством того, что вы реально используете стратегию и смекалку, Rivals вам определенно приглянется. Да и вообще, попробовать и играть в нее можно совсем бесплатно, так почему бы и нет?