Ford o`zi boshqariladigan avtomobillarni taqdim etdi.
Chorshanba kuni Ford o`zi boshqariladigan avtomobillarni sinovdan o`tkazishda kompaniya naqadar chuqurlashganini namoyish etish uchun amerikalik jurnalistlarni Mayamiga taklif etdi. Ammo, bosh messadj ushbu avtokonsernning texnologiyalari foydalanish uchun tayyor ekanidan, biznes-model uzluksiz ishlayotganidan, kelajak bo`lsa biz tasavvur qilganimizdanda yorqinroq ekanidan iborat edi.
Ford innovasiyalar haqida bu qadar hayqirib xitob qilayotgani hayratlanarli emas. Kompaniya foydasi shiddat bilan tushib bormoqda, kredit reytingi keskin pasaygan bo`lib, bular konsernni Waymo va General Motorsdan ancha ortda qolishiga sabab bo`lmoqda. Ustiga-ustak, ushbu o`zi boshqariladigan avtomobilni 2021 yilda chiqarish uchun Ford va Volkwagenning birlashishi haqida ham mish-mishlar yuribdi.
Lekin, shunga qaramay, kompaniya top-menedjerlari nihoyatda qulay, mobil va “janrning barcha qonunlariga muvofiq” jihozlangan o`zi boshqariladigan avtmobil haqida va`da berishmoqda. Ford yil oxiriga kelib yuzlab bunday mashinalarni ishlab chiqarishni yo`lga qo`yishini, hamda rul va pedallarsiz bo`lgan avtomobil ustida ishlayotganini ta`kidlamoqda.
“Kim nima desa desinu, ammo mashinadagi sayr ajoyib bo`ldi”
- deb o`z taassurotlari bilan o`rtoqlashmoqda The Verge sharhlovchisi.
Fordning o`zi boshqariladigan avtomobillari yengil manyovr qila oladi, yo`l harakatining o`nlab murakkab “senariylarini” muammosiz bartaraf etadi, xavfli burilishlar, qurilish zonalari, tor yo`llar va yuk avtomobillarini ideal ravishda aniqlay oladi. Katta truck chang ko`targanida avtomobil shu ondayoq vaziyatga moslashib, tezlikni pasaytirdi.
O`tgan yili Ford startapiga 1 milliard dollar miqdorida investisiya kiritgan Argo AI bosh direktori Brayan Prodaksning e`tirof etishicha, chang-to`zonga qarshi himoya tajribasi to`g`ri bo`lib chiqdi. Bir milliard dollar uchun juda ham aniq javob emas, to`g`rimi?
Baribir ham, sinov yurishi – bu har holda katta tomosha, amaliyot emas. Salonni suratga olish taqiqilangan edi, sababi interyer dizayni hali to`liq ishlanmagan ekan. Eng muhimi, jurnalistlar marshrut tanlash bo`yicha cheklangan bo`lib, o`z-o`zidan harakatlana olishmagan.
Biz tayyor avtomobil bilan ko`rishib turganimiz bo`rttirma emas, ayni haqiqat ekanini tushunib yetishimiz uchun Ford hali uni ustida ko`p ishlashiga to`g`ri keladi va 2021 yilda bizlarni o`zini boshqara oladigan to`laqonli mo`jiza kutib turganiga ishonamiz va umid qilib qolamiz.
Ushbu optimistik o`y-hayollar bilan avtomobilimga yoqilg`i quyishga ketyapman. Aytishlaricha, 91-benzinni bugun 4 500 so`mga quyishayotgan ekan.

Ford презентовала самоуправляемые автомобили.
В среду Ford пригласил американских журналистов в Майами, чтобы продемонстрировать насколько далеко зашла компания в тестировании самоуправляемых автомобилей. Но главный мессадж заключался в том, что технологии этого автоконцерна готовы к эксплуатации, бизнес-модель работает без перебоев, а будущее ярче, чем мы могли себе представить.
Неудивительно, почему Ford так отчаянно кричит об инновациях. Прибыль компании стремительно падает, кредитный рейтинг крайне низок, что оставляет концерн далеко позади Waymo и General Motors. К тому же ходят слухи об объединении Ford и Volkswagen в контексте выпуска этого самоуправляемого автомобиля в 2021 году.
Тем не менее, топ-менеджеры компании обещают просто невероятно удобный, мобильный, оснащенный по всем "законам жанра" самоуправляемый автомобиль. Ford настаивает на том, что к концу года запустит сотню таких машин и работает над автомобилем без руля и педалей.
“Кто бы что ни говорил, поездка была чудесной”
- делится впечатлениями обозреватель The Verge.
Самоуправляемые автомобили Ford легко маневрируют, без проблем справляются с десятками сложных “сценариев” дорожного движения, идеально считывают опасные повороты, строительные зоны, узкие дороги и грузовые автомобили. Когда большой truck поднял клубы пыли, автомобиль моментально сориентировался и сбавил скорость.
Брайан Продакс, генеральный директор Argo AI, стартапа, в который Ford инвестировала 1 миллиард долларов в прошлом году, отметил, что опыт с защитой от пылевых облаков оказался аутентичным. Не самый конкретный ответ за миллиард долларов, правда?
И все же, тестовая поездка – больше шоу, нежели практика. Было запрещено фотографировать в салоне, потому что дизайн интерьера еще недоработан. И самое главное, журналисты были ограничены маршрутами и не могли передвигаться спонтанно.
Компании Ford предстоит еще много работы, сказать, что мы имеем дело с готовым автомобилем было бы преувеличением, но мы верим и надеемся, что в 2021 году нас ждет полноценное самоуправляемое чудо.