2019 yilning yangi Captivasi taqdim etildi.
Yaqindagina biz ushbu modelning O`zbekistonda ishlab chiqarilishi tugagani va biz uni boshqa ko`rmasligimiz sabab xomush tortgan edik. Avstraliya va Koreyada esa “Kaptos” o`rnini Chevrolet Equinox bosdi. Barcha ushbu mashina bilan xayrlashib ham bo`lgan edi, ammo kutilmaganda krossoverning ikinchi avlodi Kolumbiyada taqdim etildi.
Ana xolos, deb aytarsiz va bunda haq bo`lasiz ham. Aslida, yangi Captiva – bu o`z vatani Xitoyda ilk bor bir yil oldin chiqqan Baojun 530ning beyj-injiniring natijasidir. Bu Xitoyning budjet avtomobillarini ishlab chiqarishga ixtisosolashgan SAIC kompaniyasi bilan amalga oshirilayotgan qo`shma loyihadir.
Yangi Captivaning “donor”-modeli shunday ko`rinishga ega
Yangi Captivaning “xitoylikdan” farqi faqat emblema va radiator panjarasidadir. Model 5 yoki 8 o`ringa mo`ljallangan salon, atigi 1,5 l sig`imli (ochig`i, juda ham kam) va 147 ot kuchiga ega benzinli turbomotor bilan jihozlangan. Uzatmasi – oldingi, shuningdek, mexanik uzatmalar korobkasi va ikki sepleniyali olti pog`onali “robot” varianti ham bor.
Qo`shimcha “qiy-chuv”lardan: orqani ko`rish kamerasi, old o`rindiqlarining elektr uzatmasi va manzarali tom bor.
Kolumbiyada avtomobil kelgusi yildan sotila boshlaydi. O`z o`rnida General Motors sotishning kelgusidagi istiqbollari haqida hech narsa demayapti, ammo Captivaning bizda ham “qayta tug`ilishi” ehtimolini inkor etish ham kerak emas.

Была представлена новая Captiva 2019 года.
Не так давно мы грустили о том, что производство этой модели в Узбекистане закончилось и больше мы никогда ее не увидим. В Австралии и Корее “Каптос” заменил Chevrolet Equinox. Все было уже попрощались с машиной, но внезапно кроссовер второго поколения был представлен в Колумбии.
Вот это поворот, скажете вы и будете правы. На самом деле новая Captiva – результат бейдж-инжиниринга Baojun 530, которая дебютировала у себя на родине в Китае год назад. Это совместный проект с китайской компанией SAIC, специализирующейся на бюджетных автомобилях.
Так выглядит модель-"донор" новой Captiva
Отличие новой Captiva от “китайца” лишь в эмблемах и решетке радиатора. Модель оснащена салоном на 5 или 8 мест, бензиновым турбомотором всего 1,5 л (ужас, как мало) на 147 лошадиных сил. Привод – передний, есть вариант с механической коробкой передач и шестиступенчатым «роботом» с двумя сцеплениями.
Из дополнительных "ништяков": камера заднего вида, электропривод передних сидений и панорамная крыша.
В Колумбии автомобиль начнут продавать в следующем году. General Motors, в свою очередь, о дальнейших перспективах продаж ничего не говорит, но, конечно, исключать вероятность того, что реинкарнация Captiva может случиться и у нас – не стоит.